Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 20 marca 2012

Statut Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Kokuszka


Dla lepszej Państwa orientacji zamieszczamy tekst naszego statutu.



STATUT
STOWARZYSZENIA INICJATYW TWÓRCZYCH
KOKUSZKA



Rozdział I
Postanowienia ogólne


§ 1

1.    Statut określa zasady działania, cele i zadania Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Kokuszka, zwanego dalej Stowarzyszeniem.
2.    Stowarzyszenie może używać skróconej nazwy: Stowarzyszenie Kokuszka.

§ 2

Stowarzyszenie zrzesza osoby pełnoletnie. W przypadkach określonych w statucie członkami wspierającymi Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne, które ukończyły 16 lat oraz osoby prawne.

§ 3

Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa na podstawie przepisów ustawy Prawo
o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 roku (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu.

§ 4

1.    Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
2.    Siedzibą Stowarzyszenia jest wieś Kokuszka.

§ 5

Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i zagranicznych organizacji o podobnych celach działania.

§ 6

1.    Działalność Stowarzyszenia opiera się na społecznej pracy członków.
2.    Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.




§ 7

Dla realizowania swych celów Stowarzyszenie może prowadzić odpłatną i nieodpłatną  działalność statutową na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r.
o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, działalność gospodarczą oraz tworzyć jednostki terenowe.

§ 8

Stowarzyszenie może używać pieczęci i odznak oraz znaku graficznego – zgodnie
z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

§ 9

Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.



Rozdział II
Cele i formy działania Stowarzyszenia


§ 10

Celami Stowarzyszenia są:
  1. podejmowanie działań na rzecz promocji i rozwoju wsi Kokuszka oraz innych wspólnot lokalnych,
  2. podejmowanie działań zmierzających do pozytywnego postrzegania i pozycjonowania regionu Piwniczna-Zdrój jako obszaru uzdrowiskowego i turystycznego,
  3. wytyczanie kierunków działania, a także projektowanie i ulepszanie rozwiązań
    w zakresie infrastruktury społecznej i technicznej,
  4. działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz podnoszenia ich atrakcyjności turystycznej i kulturowej,
  5. działania wspomagające rozwój gospodarczy w tym rozwój przedsiębiorczości, promocję zatrudnienia i aktywizację gospodarczą,
  6. animacja kultury, inspirowanie zachowań twórczych, rozwijanie kreatywności oraz poszerzanie oferty kulturowo-edukacyjnej w szczególności na obszarach wiejskich,
  7. działalność oświatowa, promocja idei edukacji przez całe życie oraz nowoczesnych programów i narzędzi edukacji,
  8. prowadzenie programów stypendialnych oraz promocja idei stypendiów edukacyjnych,
  9. działanie na rzecz zwiększenia dostępności do kultury wysokiej,
  10. działanie na rzecz ochrony i promocji zdrowia,
  11. przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej,
  12. ochrona i upowszechnianie praw dziecka,
  13. działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
  14. wspieranie międzynarodowej wymiany młodzieżowej,
  15. działanie na rzecz tolerancji i dialogu międzykulturowego,
  16. działania na rzecz zwiększenia  udziału osób starszych w życiu społecznym oraz tworzenie i wspieranie form współpracy międzypokoleniowej,
  17. działanie na rzecz ekologii oraz zachowania dziedzictwa przyrodniczego
    i krajobrazowego,
  18. umacniania demokracji oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
  19. upowszechnianie i ochrona praw konsumentów,
  20. promocja i organizacja wolontariatu,
  21. inne działania na rzecz kultury i edukacji oraz promocji regionu.

§ 11

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
  1. działania promujące region,
  2. prace na rzecz poprawy infrastruktury społecznej i technicznej wsi Kokuszka
    i regionu,
  3. podejmowanie inicjatyw wspierających twórczość dzieci, młodzieży, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, społeczności lokalnych,
  4. organizację warsztatów artystycznych, szkoleń, kursów, konferencji, targów, festynów, imprez i konkursów w kraju i za granicą,
  5. realizację projektów edukacyjnych i kulturalnych,
  6. przyznawanie stypendiów indywidualnych i prowadzenie programów stypendialnych,
  7. organizację wymiany krajowej i międzynarodowej,
  8. promocję stosowania w dydaktyce nowoczesnych technologii i innowacyjnych programów nauczania,
  9. organizację wypoczynku dzieci i młodzieży oraz turystyki społecznej,
  10. działalność wydawniczą,
  11. współpracę z instytucjami państwowymi, samorządowymi i pozarządowymi, sektorem gospodarczym i środkami masowego przekazu w kraju i za granicą,
  12. prowadzenie szkoły na zasadach prawem przewidzianych i wspieranie innych szkół;
  13. prowadzenie przedszkola, grupy lub zespołu przedszkolnego;
  14. prowadzenie świetlicy środowiskowej, domu ludowego, klubu dla młodzieży i dla dorosłych mieszkańców wsi;
  15. prowadzenie Centrum Kształcenia Ustawicznego lub Uniwersytetu Ludowego;
  16. udzielanie wsparcia, w tym finansowego, inicjatywom, organizacjom i innym podmiotom prowadzącym działalność zbieżną z celami statutowymi,
  17. inne działania sprzyjające rozwojowi statutowych celów organizacji.


Rozdział III
Członkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowiązki


§ 12

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
1.      członków zwyczajnych,
2.      członków wspierających,
3.      członków honorowych.

§ 13

1.    Członkiem zwyczajnym może być osoba pełnoletnia pragnąca urzeczywistniać cele Stowarzyszenia.
2.    Członkiem wpierającym może być osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat oraz osoba prawna, która swoim zaangażowaniem zechce wesprzeć realizację celów statutowych Stowarzyszenia.
3.    Członkiem honorowym może zostać osoba fizyczna, która wniosła szczególne zasługi dla Stowarzyszenia.
4.    Przyjęcie w poczet członków zwyczajnych i wspierających następuje poprzez złożenie deklaracji wraz z rekomendacją dwóch członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd w drodze uchwały podjętej zwykłą większością głosów.
5.    Od uchwał Zarządu w sprawie odmowy przyjęcia w poczet członków zwyczajnych
i wspierających Stowarzyszenia przysługuje prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania za pośrednictwem Zarządu w terminie 14 od dnia doręczenia uchwały na piśmie. Uchwała Walnego Zebrania w przedmiocie rozstrzygnięcia odwołania jest ostateczna.
6.    Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie na wniosek Zarządu Stowarzyszenia. Uchwała Walnego Zebrania jest podejmowana w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów.

§ 14

Członek zwyczajny ma prawo:
1.      czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia,
2.      zgłaszania opinii i wniosków dotyczących działalności Stowarzyszenia lub jego władz,
3.      zgłaszania projektów uchwał,
4.      zabierania głosu w dyskusjach,
5.      brania udziału we wszystkich przedsięwzięciach podejmowanych przez Stowarzyszenie.

§ 15

Członek zwyczajny ma obowiązek:
1.      przestrzegania postanowień Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
2.      regularnego opłacania składek członkowskich,
3.      aktywnego udziału w realizacji celów Stowarzyszenia,
4.      czynnego uczestnictwa w działaniach podejmowanych przez władze Stowarzyszenia,
5.      dbania o dobre imię Stowarzyszenia.

§ 16

1.      Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat oraz osoba prawna. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu za pośrednictwem organu uprawnionego do jej reprezentowania.
3.      Członek wspierający ma prawo zgłaszania opinii i wniosków dotyczących działalności Stowarzyszenia.
4.      Członek wspierający jest zobowiązany do regularnego wywiązywania się
z deklarowanych świadczeń i przestrzegania ustaleń zawartych w podpisanej deklaracji.

§ 17

1.      Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla działalności Stowarzyszenia.
2.      Członek honorowy jest zwolniony z obowiązku opłacania składek członkowskich.
3.      Członek honorowy ma prawo zgłaszania opinii i wniosków dotyczących działalności Stowarzyszenia.
4.      Członek honorowym ma uprawnienia, o których mowa w § 14 ust. 4 i 5 Statutu.

§ 18

1.      Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek: 
1)        dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi,
2)        śmierci członka lub utraty osobowości prawnej (w przypadku osób prawnych),
3)        utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
4)        zalegania z zapłatą składek członkowskich za okres 1 roku,
5)        wykluczenia ze Stowarzyszenia przez Walne Zebranie.
2.      Stwierdzenie ustania członkostwa w Stowarzyszeniu następuje w drodze uchwały Zarządu podjętej zwykłą większością głosów.

§ 19

      Wykluczenie członka następuje w przypadku:
1)        działania na szkodę Stowarzyszenia,
2)        rażącego naruszenia postanowień statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.





Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia


§ 20

1.      Władzami Stowarzyszenia są:
1)        Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, zwane dalej "Walnym Zebraniem",
2)        Zarząd,
3)        Komisja Rewizyjna.

2.      Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 4 lata, a wybór członków władz Stowarzyszenia odbywa się w głosowaniu jawnym  bezwzględną większością głosów.
3.      W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków władz Stowarzyszenia w trakcie trwania kadencji, władzom tym przysługuje prawo kooptacji spośród członków Stowarzyszenia pod warunkiem, że liczba dokooptowanych członków władz nie przekroczy 2/5 (Zarząd) bądź 1/3 (Komisja Rewizyjna) ogólnej liczby członków pochodzących z wyboru. W przeciwnym razie Zarząd zwołuje Walne Zebranie w celu odbycia wyborów uzupełniających.
4.      Kadencja członka powołanego w sytuacji, o której mowa w ust. 3 wygasa wraz
z upływem kadencji pozostałych członków danego organu.
5.      Uchwały organów Stowarzyszenia za wyjątkiem spraw wyraźnie wymienionych
w przepisach prawa oraz niniejszym Statucie są podejmowane w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu osobowego.
6.      Nie można łączyć funkcji członka Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

§ 21

1.      Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Walne Zebrania dzielą się na:
1)   zwyczajne,
2)   nadzwyczajne.
2.      Walne Zebranie obraduje według uchwalonego przez siebie porządku obrad.
3.      O terminie zwyczajnego i nadzwyczajnego Walnego Zebrania wraz z proponowanym porządkiem obrad Zarząd zawiadamia członków pisemnie, za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej, faksem lub sms - em, na 7 dni przed terminem obrad.
4.      Zwyczajne Walne Zebranie jest zwoływane raz na rok przez Zarząd.
5.      Nadzwyczajne Walne Zebranie zwoływane jest przez Zarząd:
1)   z jego inicjatywy,
2)   na wniosek Komisji Rewizyjnej,
3)   na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków Stowarzyszenia.
6.      Nadzwyczajne Walne Zebranie musi się odbyć w terminie do 30 dni od dnia zgłoszenia wniosku.
7.      Jeżeli Zarząd Stowarzyszenia nie zwoła Walnego Zebrania w terminie powyższym, zwołuje je Komisja Rewizyjna.
8.      Obrady Walnego Zebrania prowadzi wybrany w jego trakcie Przewodniczący. Protokół z posiedzenia Walnego Zebrania sporządza wybrany w jego trakcie Sekretarz. 
9.      W przypadku równego rozłożenia głosów, decyduje głos przewodniczącego Walnego Zebrania.
10.  W przypadku braku quorum zwoływane jest Walne Zebranie w drugim terminie. Drugi termin Walnego Zebrania może być wyznaczony w ten sam dzień pół godziny po zakończeniu pierwszego Walnego Zebrania pod warunkiem, że możliwość taka została przewidziana w zawiadomieniu o Walnym Zebraniu. W drugim terminie uchwały są podejmowane bez względu na liczbę obecnych.
11.   Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
1)        ustalanie kierunków działania Stowarzyszenia,
2)        rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
3)        podejmowanie uchwał w przedmiocie udzielenia absolutorium Zarządowi,
4)        wybór i odwoływanie członków Zarządu,
5)        wybór i odwoływanie członków Komisji Rewizyjnej
6)        podejmowanie uchwał w przedmiocie zmian w statucie Stowarzyszenia,
7)        rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu, Komisji Rewizyjnej,
8)        nadanie tytułu członka honorowego Stowarzyszenia,
9)        ustanawianie pełnomocników i udzielanie im pełnomocnictwa do podpisania
w imieniu Stowarzyszenia umów o pracę lub innych umów cywilnoprawnych
z członkami organów Stowarzyszenia,
10)    podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia oraz o przeznaczeniu jego majątku,
11)    podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych pod obrady, niezastrzeżonych do wyłącznej kompetencji innych organów.

§ 22

1.      Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania oraz reprezentuje je na zewnątrz.
2.      Zarząd składa się z trzech osób. Na pierwszym posiedzeniu Zarząd wybiera ze swego grona:
1)        Prezesa Zarządu,
2)        Wiceprezesa Zarządu.
3.      Do składania oświadczenia woli w imieniu Stowarzyszenia jest uprawniony Prezes Zarządu działający jednoosobowo.
4.      Do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia do kwoty dwudziestu tysięcy złotych jest uprawniony prezes zarządu działający jednoosobowo.
5.      Do składania oświadczenia woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia powyżej kwoty dwudziestu tysięcy złotych jest uprawnionych dwóch Członków Zarządu w tym Prezes lub Wiceprezes.
6.      Zarząd Stowarzyszenia zbiera się w miarę potrzeb, lecz nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
7.      Prezes Zarządu zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Zarządu.
8.      Posiedzenia Zarządu protokołuje Członek Zarządu wskazany przez Prezesa Zarządu.
9.      Do kompetencji Zarządu należy:
1)        realizacja uchwał Walnego Zebrania i kierowanie całokształtem działalności Stowarzyszenia zgodnie z celami statutowymi,
2)        uchwalanie planów działalności Stowarzyszenia,
3)        podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji oraz występowania z nich,
4)        podejmowanie uchwał w sprawach przyjmowania i wykluczania członków zwyczajnych i wspierających,
5)        ustalanie wysokości składek,
6)        umarzanie, odraczanie, rozkładanie na raty składek członkowskich
w sytuacjach losowych członków Stowarzyszenia
,
7)        ustanawianie pełnomocników i udzielanie im pełnomocnictwa do działania
w imieniu Stowarzyszenia na wskazanym obszarze i we wskazanym zakresie,
8)        zwoływanie Walnego Zebrania, w tym Walnego Zebrania w celu odbycia wyborów uzupełniających do organów Stowarzyszenia,
9)        przedstawianie sprawozdań ze swojej działalności Walnemu Zebraniu,
10)    zarządzanie majątkiem i podejmowania uchwał w sprawie darowizn, spadków, zapisów, środków pochodzących z ofiarności prywatnej,
11)    reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
12)    złożenie do Walnego Zebrania wniosku o nadanie godności członka honorowego Stowarzyszenia, 
13)    zatrudnianie w oparciu o stosunek pracy i stosunki cywilnoprawne oraz ustalanie wysokości wynagrodzenia,
14)    ustalanie wzorów pieczęci, godła, flagi, etc.
15)    podejmowanie uchwał w innych bieżących sprawach.

§ 23

Dla stałego kontrolowania całokształtu działalności Stowarzyszenia powoływana jest Komisja Rewizyjna

§ 24

1.      Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób.
2.      Na pierwszym posiedzeniu Komisja Rewizyjna wybiera ze swego grona Przewodniczącego.
3.      Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo:
1)      uczestniczyć w zebraniach Zarządu z głosem doradczym,
2)      wnioskować o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania.
4.      Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
1)      kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności Stowarzyszenia,
2)      występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli,
3)      składanie wniosków o udzielanie absolutorium Zarządowi,
4)      składanie sprawozdań ze swej działalności Walnemu Zebraniu,
5)      zwołanie Walnego Zebrania w razie nie wywiązania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków.



Majątek i gospodarka finansowa


§ 25

1.      Majątek Stowarzyszenia powstaje:
1)   ze składek członkowskich,
2)   z darowizn, spadków, zapisów, środków pochodzących z ofiarności prywatnej, zbiórek publicznych,
3)      z dochodów z działalności statutowej Stowarzyszenia, w tym ewentualnej działalności gospodarczej,
4)      z dochodów z majątku Stowarzyszenia,
5)    z dotacji, subwencji, środków z funduszy publicznych, grantów.  
2.      Dochód uzyskany z działalności statutowej Stowarzyszenia (w tym odpłatnej działalności statutowej) oraz z ewentualnej działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków Stowarzyszenia.



Rozdział VI
Postanowienia końcowe


§ 26

1.      Statut i jego zmiany są uchwalane przez Walne Zebranie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania.
2.      Uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia może podjąć Walne Zebranie większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania.
3.      Walne Zebranie podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.

poniedziałek, 19 marca 2012

Kolejny sponsor


 Miło nam poinformować że pozyskaliśmy nowego sponsora w ramach Piwniczańskiego Funduszu Stypendiów Pomostowych jest nim: Pensjonat Pod Kasztanami.
 fot. http://www.facebook.com/pages/Pensjonat-Pod-Kasztanami/110880448944931

Dziękujemy za okazaną życzliwość oraz zainteresowanie.



Przypominamy, że tegorocznymi sponsorami są także: 

Zakład Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej "Piwniczanka"
Delikatesy Centrum Piwniczna

 Parafia pw. NNMP w Piwnicznej-Zdroju 

 


Do wszystkich Państwa kierujemy poniższy list:
Grupa Studenci Studentom ITD (obecnie wchodząca w skład SIT Kokuszka) rekomendowana przez Stowarzyszenie „Nasz Dom” po raz drugi tworzy Piwniczański Fundusz Stypendiów Pomostowych w ramach programu Dyplom z Marzeń. W tym roku udało się nam uzyskać dotację w wysokości 31 850zł (w poprzednim 28 500zł). W ten sposób fundusz finansowany jest w 91% ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW), Fundacji Wspomagania Wsi oraz Narodowego Banku Polskiego. Wymagany jest jeszcze 9% lokalny wkład własny. Część sumy udało nam się już uzyskać. Zwracamy się do wszystkich z ofertą współtworzenia Piwniczańskiego Funduszu Stypendiów Pomostowych. Każda złotówka wydana na edukację młodych, zdolnych osób zwraca się wielokrotnie. Wartość programu dostrzegły już ogólnopolskie instytucje mamy nadzieję, że lokalne firmy oraz decydenci nie pozostaną obojętni. Wierzymy, że zechcą Państwo wesprzeć tę inicjatywę, która w realny sposób wpływa na kształt i obraz Piwnicznej oraz w mądrze wspiera kształcenie młodych ludzi.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji, gotowi do rozmów i korzystnej dla obu stron współpracy.

niedziela, 18 marca 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 21


Rok 1968/69

W dniu V Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (11–16 listopada 1968) nauczyciele w klasach prowadzili pogadanki z uczniami na temat znaczenia w roli Zjazdu w życiu narodu, o roli Partii, kierującej życiem narodu budującego Socjalizm. Mówili o tym, że Partia jest tą siłą kierującą, która wytycza drogi do coraz lepszego bytu obywateli i zabezpiecza pokój i bezpieczeństwo  Polski. Nauczyciele wskazywali jak wiele pracy, wysiłku i środków włożono, ażeby usunąć zgliszcza wojenne i uczynić Polskę jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata. Wskazywali, że V Zjazd PZPR wytyczy drogi rozwoju Polski na najbliższe lata i że dzieci będące obecnie uczniami, po skończeniu szkół, korzystać będą z osiągnięć uzyskanych dzięki rozwojowi lat najbliższych. Informowali również, że na Zjeździe przemawiali również przedstawiciele województwa krakowskiego, I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie, tow. Czesław Domagała.

 http://joystamps.com/pl/stamp/4827


W okresie miesiąca września w szkole nauczyciele omawiali z uczniami potrzebę wysłania Wojsk Krajów Układu Warszawskiego w tym również i wojsk polskich do Czechosłowacji. Wyjaśniali oni, że pobyt wojsk radzieckich i sprzymierzonych był konieczny dla zapewnienia zdobyczy socjalizmu w Czechosłowacji i dla zapewnienia bezpieczeństwa Krajów Obozu Socjalistycznego. Nauczyciele mówili o tym, jak trudne zadania mają nasi żołnierze, którzy z daleka od kraju muszą godnie wypełniać swoje obowiązki. Uczniowie szkoły wysłali list do żołnierzy polskich stacjonujących na terenie Czechosłowacji.

Nauczyciele szkoły są zaangażowanie w pracę społeczną. I tak nauczycielka Elżbieta S. zajmuje się opieką nad drużyną zuchową liczącą 14 uczniów. Ob. Ewa N. drużynę harcerską. W PCK pracuje ob. Helena M. SKO prowadzi ob. Józefa S. Kierowniczką Szkoły jest przewodnicząca Koła Gospodyń wiejskich które skupia kobiety ze wsi. Koło prowadziło kurs szycia i kurs przetworów.

niedziela, 11 marca 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 20

Przepraszamy wszystkich za poślizgi w dodawaniu postów.
Tym, którzy nie zniechęcają się i mimo wszystko tutaj zaglądają DZIĘKUJEMY.

 
Dnia 2 września zainaugurowano rok szkolny 1968/69. Do szkoły przybyło 14 pierwszoklasistów. Ogółem w bieżącym roku szkolnym uczęszczać będzie 142 uczniów. W tej liczbie jest 6 uczniów powtarzających rok. Zostali oni przydzieleni pod szczególną opieką nauczycielom. Postanowiono również dość wcześnie rozeznać którym z uczniów nauka przysparza trudności i starać się nimi zaopiekować, ażeby unikać drugorocznych.
Otoczenie szkoły zmieniło wygląd. Ponieważ droga biegnąca obok szkoły została poszerzona o 2 metry kosztem ogródka szkolnego podwórze przed szkołą i ogródek zmniejszyły się. Wykonano przy drodze mur na którym będzie ogrodzenie z siatki.
W obsadzie nauczycielskiej szkoły zaszły zmiany. Jedna z nauczycielek ob. Helena Kulig pracująca w tut. szkole od 4 lat przeniosła się do Sz. w Barcicach Na jej miejsce skierowano nową nauczycielkę ob. Helenę Mizek bezpośrednio po skończeniu przez nią Liceum Pedagogicznego. Szkoła napotkała na trudności w zaopatrzeniu w pomoce naukowe. Wynikają one z tego, że w Krakowie nie zawsze posiadają na składzie potrzebne przedmioty i artykuły, względnie niektóre przedmioty są w sprzedaży w ograniczonych ilościach i szybko zostają sprzedane. 
 Źródło: grafik.rp.pl

Dnia 12 października Szkoła obchodziła  25 rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego. Uczniowie deklarowali wiersze i śpiewali piosenki. W akademii wzięli udział również rodzice dzieci.

niedziela, 4 marca 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 19


   W ramach dyskusji przedzjazdowej odbyło się wspólne zebranie Komitetu Gromadzkiego PZPR i ZSL. Na zebraniu obecna była kierownik szkoły. W dyskusji omawiano tezy zjazdowe, w szczególności ustęp 9 część IV Zadania Polski w dziedzinie gospodarki dotyczące zasad polityki szkolnej, a także część V Zadania w dziedzinie rozwoju badań naukowych, oświaty i kultury. Tezy te były przedmiotami dyskusji na tle sytuacji naszego regionu, zwłaszcza mówiono na temat rozwoju i możliwości rolnictwa, turystyki i wczasów, budowy szkół, możliwości dalszego kształcenia dzieci. W ramach czynu przedzjazdowego podjęto zobowiązania pełnego wywiązania się z czynu społecznego przy budowie drogi w Kokoszce.
   Dla uczenia V Zjazdu PZPR zobowiązania podjęła młodzież szkolna. Młodzież szkolna zobowiązała się przenieść 27 tys. cegieł przeznaczonych na budowę nowej szkoły w zabezpieczone miejsce, a nad to przepracować 2 dni przy budowie drogi. Zobowiązania te zostały zgłoszone do Inspektoratu. Podjęte zobowiązania zostały całkowicie wykonane, a ich wartość szacuje się na 15.600 zł.
   Zakończenie roku szkolnego 1967/68 odbyło się dnia 22 czerwca. Klasę VIII ukończyło 15 uczniów. Trzeba zaznaczyć, że 15 absolwentów VIII klasy kontynuuje nadal naukę w szkołach średnich w Starym Sączu bądź w Nowym Sączu. Dla podsumowania zagadnień roku szkolnego 1967/68 zorganizowano 8 wycieczek uczniów do zakładów pracy. Wycieczki miały miejsce głównie wiosną.

piątek, 2 marca 2012