Łączna liczba wyświetleń

środa, 28 sierpnia 2013

Wakacje

Na wstępie tego postu chcieliśmy przeprosić iż tak długo nie było na naszym blogu nic zamieszczane. Nie znaczy to że nic się nie działo, wręcz przeciwnie natłok pracy sprawił iż na blog zabrakło czasu za co jeszcze raz przepraszamy.

Zaczynając od zaległych i minionych spraw:

Udało nam się zarejestrować  naszą potrawę regionalną, mianowicie 'Dziadki Kokuszczańskie" które zostały  wpisane do  Bazy Produktów Lokalnych Produkty-lokalne

Braliśmy również udział w kilku imprezach na których nasze stoisko z potrawami i rękodziełami cieszyło się dużym zainteresowaniem.

A więc w lipcu byliśmy na  Dniach Piwnicznej 

W sierpniu byliśmy na Śtrycie Pasterskim organizowanym przez trzy wspaniałe kobiety z Łomnicy. 
Impreza ta owocowała w masę konkursów w których reprezentanci poszczególnych wsi konkurowali z sobą.
A  że śtryt jest spotkaniem pasterzy to mieliśmy okazję oglądać spotkanie dwóch ważniejszych pasterzy którzy na tą imprezę przybyli. Pasterza z Łomnicy ks. Jana Mirka i pasterza który reprezentował Kokuszkę ks. Wojciecha Maślankę.

 


 Brali oni udział w konkursie  "Dobrego Pasterza" gdzie za zdanie mieli dostarczyć zbłąkaną owieczkę do bezpiecznej strefy.



Obaj wywiązali się z tego zadania znakomicie i wbiegli na metę równocześnie. 





Na zakończenie  konkurencji obaj pasterze wymienili przyjacielskie "bodnięcia" i opuścili scenę żegnani gromkimi brawami.





Publiczność była bardzo zadowolona, zbłąkane owieczki również zwłaszcza gdy zostały odstawiona z powrotem na ziemie i dołączyły do swego stada.



Następną konkurencją było cięcie drzewa gdzie reprezentantki naszej wsi wykazały się brawurową techniką, dużą tężyzną fizyczną, oraz ogromnym sercem na początku pomagając  wygrać osamotnionej reprezentantce z Rytra.

Później pokonując reprezentację Łomnicy









Po tej konkurencji opału na zimę zapewne zabraknąć w niektórych domach nie powinno.


Kolejną konkurencją było ubijanie masła gdzie również nasze drogie panie były pierwsze.





Niestety okazało się iż wygrała najładniejsza osełka a nie najszybciej wykonana.



Kolejne zadanie polegało na przeciąganiu liny, była to chyba najbardziej zażarta i zacięta, rywalizacja w całym śtrycie. 


 
Nie obyło się bez bolesnych upadków 




Potarganych spódnic



Oraz masy siniaków i dobrej zabawy wszystkich uczestników.







Następną konkurencją było "Noszenie Baby w Łoktusce"





A ostatnią konkurencją było wiązanie powróseł 









Cdn. 
;)






środa, 27 marca 2013

Wesołego Alleluja!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia... ups! Wielkiej Nocy życzymy wszystkim smacznego jajka, świeżej babki ;) mokrego i słonecznego dyngusa, a także odpoczynku w rodzinnym gronie.
Zachęcamy również do kultywowania w swoich rodzinach pięknej tradycji zdobienia jajek.
Można to robić na różne sposoby, a na Kokuszce możemy się pochwalić taaakimi jajami w wykonaniu Pani Grażyny Skoczeń :




niedziela, 27 stycznia 2013

Msza Święta na Jaworzynie Kokuszczańskiej.

W dniu 27 stycznia 2013 roku odbyła się Msza Święta na zakończenie cykli spotkań "Kolędowanie małemu bacy". Krajobraz w jakim odbyła się msza był bajeczny, tajemniczy, namalowany ręką Boga. Na Jaworzynie Kokuszczańskiej znajduje się Grota Betlejemska.

poniedziałek, 31 grudnia 2012

Regionalny Zespół "Dolina Popradu" w Kokuszce



Dnia 30 grudnia to jest w ostatnią niedziele Roku Pańskiego 2012 mieliśmy zaszczyt w naszej kaplicy gościć  Regionalny Zespół "Dolina Popradu". Swym pięknym kolędowaniem i muzyką, uświetnił on mszę świętą celebrowaną przez księdza proboszcza Krzysztofa Czecha.





Mogliśmy usłyszeć miedzy innymi  kolędy które znajdują się na nowo nagranej płycie, zespołu. Dolina Popradu.

piątek, 21 grudnia 2012

Podsumowanie

           Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2012, co czyni dobrą okazje do podsumowania całorocznej działalności naszego stowarzyszenia. W pierwszej kolejności pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom naszej pięknej wsi z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Po drugie chcemy podziękować członkom naszego stowarzyszenia za włożony trud i zaangażowanie we współpracę z SIT Kokuszka. W tym celu odbyło się już uroczyste wręczenie pamiątkowych koszulek z logo stowarzyszenia. Koszulki otrzymali członkowie, a także osoby zaangażowane w prace porządkowe oraz remontowe boiska szkolnego i placu zabaw. Rozpoczęcie prac jest niewątpliwie jednym z naszych największych tegorocznych sukcesów.

 
          Na swoim koncie mamy także udział w Dniach Piwnicznej i Dniach Rytra, na których to zaprezentowały się nasze krajanki. Panie prezentowały regionalne potrawy i wyroby rękodzielnicze. Na naszym stoisku można było skosztować takich potraw jak: "dziadki kokuszczańskie", placki pasterskie ze smalcem lub bryndzą, ogórki małosolne, pierogi z bryndzą i kapustą, drożdżówki i różnego rodzaju ciasta,  a także nacieszyć oko pięknymi kompozycjami kwiatowymi z bibuły i krepiny oraz haftowanymi obrazami. Zdjęcia z obu uroczystości poniżej:   
        Ważnym wydarzeniem były także Dożynki Gminne, które odbyły się 8 sierpnia na stadionie Ogniwa Piwniczna. Licznie zgromadzona publiczność mogła zasmakować specjałów kulinarnych, wysłuchać koncertów oraz uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach. Jak zwykle najwięcej emocji wzbudził konkurs na najładniejszy wieniec tradycyjny, W tym miejscu pragniemy podziękować pani Grażynie Skoczeń, która z artystyczną precyzją wykonała wieniec reprezentujący naszą wieś.


wtorek, 18 grudnia 2012

Ślubowanie


-->
     W Dniu 30 października w szkole podstawowej w Kokuszce tradycyjnie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie klasy 1 na swoją  uroczystość zaprosili swoich najbliższych, by byli świadkami pasowania ich na uczniów. Na uroczystości obecni byli także nauczyciele i pracownicy szkoły wraz z księdzem Wojciechem Maślanka. Gościem numer jeden była Dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Piwnicznej, Pani Anna Kulig. To właśnie Pani Dyrektor dokonała czynności pasowania. Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez pierwszoklasistów pod bacznym okiem Pani Dyrektor Małgorzaty Gawlak i Pani Marty Bartman. W programie uczniowie klas pierwszych wspólnie prezentowały swoje umiejętności taneczno-wokalno i recytatorskie. Największe uznanie wzbudził jednak występ rapujących chłopców. Na pamiątkę wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy.