Dzięki zaangażowaniu gospodyń z Kokuszki, stowarzyszenie mogło zorganizować smaczne stoisko na Dożynkach Województwa Małopolskiego w Piwnicznej. Chętnych na lokalne specjały nie brakowało.
Łączna liczba wyświetleń
niedziela, 23 sierpnia 2015
niedziela, 2 sierpnia 2015
Dziadki kokuszczańske
29 lipca odbyło się posiedzenie Rady ds. Produktów Tradycyjnych Działającej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Rada ta została powołana do merytorycznej oceny wniosków o wpis na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Delegacja z Kokuszki: Pani Kinga Cieślikowska, Pani Grażyna Skoczeń i Pani Renata Izworska przedstawiły Radzie wniosek o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych Dziadków Kokuszczańskich. Nasze przedstawicielki musiały przygotować potrawę do degustacji dla członków Rady w celu oceny walorów smakowych, oraz omówić pochodzenie produktów i sposób przygotowywania Dziadków Kokuszczańskich. Pozytywnie oceniony podczas posiedzenia Rady wniosek został przesłany do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie ostatecznie zostanie podjęta decyzja o wpisaniu produktu na listę.
Dziadki kokuszczańskie
Proste potrawy z ziemniaków i mąki są powszechne w kulinarnej tradycji Karpat od przełomu XVIII i XIX w., kiedy to dwory oraz władze austriackie, chcące zapobiec częstym na tych terenach klęskom głodu, rozpropagowały w górskich wsiach uprawę ziemniaków. Dziadki, czyli kluski z zaparzanej masy ziemniaczano-mącznej są jednym z tradycyjnych dań ziemniaczanych, znanych także u Łemków i w północnej Słowacji. W Piwnicznej i jej przysiółkach, Dziadki były popularne co najmniej od lat 20. XX w. Z relacji mieszkańców Kokuszki i Piwnicznej wynika, że w miejscowej tradycji kulinarnej potrawa była zna już dwa pokolenia wcześniej. Było to danie bardzo proste, robione z produktów pochodzących z własnego gospodarstwa: ziemniaków oraz mąki, w dawniejszych czasach jęczmiennej lub owsianej, grubo mielonej na domowych żarnach i dla oszczędności słabo odsianej. Być może stąd wzięła się nazwa potrawy – kluski były szorstkie jak zarost u dziadka. Tanie, szybkie do przygotowania, do tego syte, szczególnie jeśli omaszczone skwarkami, polane śmietaną lub posypane bryndzą, były powszechnie podawane na obiad, a odsmażone - także na kolację.
sobota, 6 czerwca 2015
czwartek, 28 maja 2015
Majówka Blizy Nieba Fiedorek
Zapraszamy wszystkich na stronę Parafii w Piwnicznej-Zdroju
i obejrzenia zdjęć z majówki...
wtorek, 23 grudnia 2014
W Boże Narodzenie
Jan Sztaudynger
W Boże Narodzenie
Podli, ohydni i brudni,
W pyle spieczonych dróg,
Dnia pewnego usłyszeli,
Że się narodził w bieli
Bóg. -
„Azali
Być może,
Byś ty się, Boże,
Urodził pośród nas?”
Nie uwierzyli. -
A onej radosnej chwili
Szedł Bogu kłaniać się las
I przybieżały zwierzęta
Ugięły nogi,
Gdzie Panna Najświętsza
Stała
I śpiewała:
„O Jezusieńku drogi”
I przybieżały kwiaty i trawy
I błogosławił im Bóg łaskawy,
Miłosny
Wiekuistością wiosny
Błogosławił rączyną:
„Niech się kwiaty rozwiną I drzewa
I niech się ptak rozśpiewa, Nie ku mej chwale, O, nie,
Lecz tak przed siebie-radośnie
Miłości, światu i wiośnie
Ja chcę”.
Zaśpiewał ptak i zakwitł kwiat,
Ptak…trylem, a kwiat…głogiem
I przemieniły w raj ten świat,
Człowieka godząc z Bogiem.
Jacek Malczewski
– Jasełka
niedziela, 21 grudnia 2014
czwartek, 18 grudnia 2014
Subskrybuj:
Posty (Atom)












