Rok szkolny 1969/70 rozpoczął się 2 września. Do klasy pierwszej zgłosiło się 24 uczniów. Z tutejszej szkoły zostali przeniesieni następujący nauczyciele: Janina B. dostała Wolę Krogulecką, Ewa N. Szkołę Podstawową w Piwnicznej, a Elżbieta S. odbywała roczny urlop. Nowo przydzieleni nauczyciele to Barbara Lachner, Łucja Plata i Aleksandra Łomicka, która zaczęła uczyć w tutejszej szkole od dnia 1.XI 1969.
Z uwagi na zbliżającą się rocznicę urodzenia Włodzimierza Lenina już od początku roku szkolnego przystąpiono do omówienia z młodzieżą tego tematu. Na lekcjach wiązano tematycznie materiał dotyczący Lenina i jego dzieła z wykładanymi przedmiotami. Szczególnie zwracano uwagę na sprawy światopoglądowe oraz obecnych zwycięstw idei Leninowskiej wśród narodów całego świata.
Na jesieni młodzież kl. VII i VIII przystąpiła do konkursu czytelniczego pod hasłem „Lenin – człowiek – dzieło”. Eliminacje odbyły się w szkole w Kokuszce, natomiast do dalszych rozgrywek wytypowano trzech uczniów. Do konkursu młodzież była bardzo dobrze przygotowana dlatego grono pedagogiczne postanowiło rozdać nagrody. Bardzo wysoki był również poziom eliminacji rejonowych gdzie musiano wprowadzić dodatkowe pytania dla wyłonienia trzech reprezentantów do rozgrywek na szczeblu powiatowym.
Dnia 22 kwietnia 1970 odbyła się w Klubie RUCH uroczysta akademia dla uczczenia rocznicy urodzin Lenina. Oprócz młodzieży szkolnej wzięło w niej udział dużo rodziców oraz przedstawiciele organów administracji państwowej.
Wokół osoby Włodzimierza Lenina stworzono swojego rodzaju kult, obowiązujący zarówno w Związku Radzieckim, jak i w innych krajach "bloku wschodniego", w tym w Polsce (w latach 1944-1989 . Jego imieniem nazywano miasta , ulice, budynki, organizacje, stawiano mu pomniki itd. Hasło "Lenin wiecznie żywy" miało opisywać ponadczasowy charakter jego wkładu w rozwój filozofii marksistowskiej i polityki komunistycznej. (Patrz. Encyklopedia Powszechna PWN, t. 2, Warszawa, 1974)
(Źródło: http://windowsuser.livejournal.com/103463.html)
Rok szkolny dla klasy VIII zakończył się 15 czerwca 1970 roku. Natomiast pozostałe klasy ukończyły naukę 20.VI. 1970. Nie przeszło do następnej klasy 7 uczniów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz