Łączna liczba wyświetleń

środa, 9 maja 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 28


W roku szkolnym 80/81 na urlop macierzyński idzie Ł. Kulig, a zastępuję ją ponownie pani U. Petryszak. W szkole nie ma większych zmian, wydarzeń, ale w kraju zakłady strajkują, sytuacja gospodarcza jest zła. Sklepy świecą pustkami, wprowadza się kartki żywnościowe, ale nie tylko – dostaje się talony na buty. W szkole wprowadza się talony, brakuje zeszytów, książek, papieru, bloków. Ciężka staje się praca w takich warunkach. 

W roku szkolnym 1981/82 nadal w szkole pracuje B. Pałka i Ł. Kulig. W klasach I-III jest 35 dzieci i 6 w ognisku przedszkolnym.
W roku szkolnym 1981/82 do naszej szkoły zostaje przydzielona kol. Małgorzata Długosz. Jest ona bez przygotowania pedagogicznego, ukończyła LO. Wraz z podjęciem pracy w szkole kol. Długosz rozpoczyna roczny kurs przygotowujący do pracy w szkole. Rok ten przynosi nauczycielom poprawę sytuacji. Nauczyciele otrzymują trzynastą pensję. Przynosi także smutne czasy. 
Sytuacja ekonomiczna kraju jest nadal ciężka. Dnia 13 grudnia wprowadza się w naszym karju stan wojenny. Duża liczba osób jest internowana. Wielu mężczyzn powołanych jest do wojska, na ulicach pojawiają się czołgi i wojsko. Nauka w szkole z dniem 14 grudnia do Świąt Bożego Narodzenia jest zawieszona. W związku ze stanem wojennym na urlop wychowawczy idzie kol. Ł Kulig. Na jej miejsce na zastępstwo przydzielono po 2 tyg. nauczycielkę z PDWDz. Pod koniec roku t. j. w maju wraca do pracy kol. Ł Kulig.
  
Stan wojenny w Polsce, ograniczenie praw obywatelskich wprowadzone w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 w celu zahamowania aktywności społeczeństwa dążącego do gruntownej reformy ustroju społeczno-politycznego PRL. Potwierdzony dekretem Rady Państwa, niezgodnym z konstytucją zabraniającą wydawania dekretów w czasie trwania sesji sejmu. Przepisy stanu wojennego ograniczały podstawowe prawa obywatelskie, wprowadziły m.in. godzinę milicyjną (do maja 1982), zawiesiły działalność organizacji społecznych i związków zawodowych. Zmilitaryzowano główne działy gospodarki, zakazano zmian miejsca pobytu, wprowadzono cenzurę korespondencji, tryb doraźny w postępowaniu sądowym. Działaczy Solidarności, opozycji politycznej oraz kilkunastu reprezentantów władzy sprzed sierpnia 1980 internowano Zob. http://portalwiedzy.onet.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz