Łączna liczba wyświetleń

środa, 15 sierpnia 2012

23.618,17 zł

Wysokość funduszu sołeckiego dla wsi Kokuszka na rok 2013 wyniesie 23.618,17 zł.

Sołtys wiedząc jaką kwotę sołectwo ma do dyspozycji powinien najpóźniej do 30 września zwołać zebranie wiejskie, podczas którego mieszkańcy zdecydują na co wydać pieniądze z funduszu sołeckiego. Już wcześniej, przed zebraniem, można myśleć i dyskutować na temat tego co sfinansować i składać wstępne propozycje do sołtysa.

Jak już pisaliśmy o przeznaczeniu pieniędzy decyduje zebranie wiejskie
Ustawa mówi, że propozycję wniosku do dyskusji mogą złożyć:
1) sołtys
2) rada sołecka
3) 15 dorosłych mieszkańców sołectwa

Aby dane przedsięwzięcie mogło być sfinansowane z funduszu sołeckiego  musi spełniać trzy warunki:
* mieścić się w katalogu zadań własnych gminy,
* być zgodnym ze strategią rozwoju gminy, wsi,
* służyć poprawie warunków życia mieszkańców.
Zwołując zebranie należy przestrzegać tego, co zapisano w statucie (na ile dni przed zebraniem poinformować mieszkańców, w jaki sposób itp.), w jaki sposób zebranie powinno przebiegać (porządek obrad), w jaki sposób powinno być udokumentowane (protokół z zebrania, lista obecności) oraz jakie czynności sołtys podejmuje po zebraniu (np. terminowe przekazanie uchwał oraz protokołu z zebrania wójtowi/burmistrzowi).

Fot. picoodle.com

Fundusz sołecki to nasze pieniądze! Decyzja o tym na co je wydać należy tylko do mieszkańców, ich zdanie jest wiążące. Fundusz sołecki to jedyne rozwiązanie w Polsce, w ramach którego o części budżetu gminy decydują bezpośrednio mieszkańcy, a ich wola zobowiązuje wójta, burmistrza czy prezydenta do wpisania efektów owych decyzji do projektu budżetu. Korzystajmy z tej szansy!
Jawność i rozliczalność funkcjonowania władzy publicznej stanowi fundament funkcjonowania całego państwa. Każdy może zapytać o faktury, zamówienia usług, umowy podpisywane na wykonanie przedsięwzięć. Również każdy z nas może dowiedzieć się jak i przez kogo podejmowane były decyzje o przeznaczeniu funduszu sołeckiego. 
Fundusz sołecki wiąże się z ożywionymi dyskusjami, ba! nawet ze sporami! Ale to właśnie dzięki takim rozmowom powstają pomysły rozwiązania problemów w sołectwie. Wreszcie jest się o co pospierać! I to nie tylko o to, na co wydać pieniądze, ale też o to, co jest w sołectwie ważne, jak chcemy rozwijać nasze sołectwo, kto odpowiada za place, drogi, mosty, tereny zielone itd. Nie ma nic ważniejszego jak poszukiwanie odpowiedzi na pytania rodzące się w związku z funkcjonowaniem miejsca wspólnego życia.

Źródła: UMiG Piwniczna-Zdrój, portal funduszesoleckie.pl 
Więcej informacji: funduszesoleckie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz