Łączna liczba wyświetleń

piątek, 17 lutego 2012

Stypendia pomostowe

Grupa Nieformalna Studenci Studentom ITD koordynująca program stypendiów pomostowych na terenie Gminy Piwniczna weszła w skład Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Kokuszka. W poprzednim roku akademickim stypendia otrzymywało sześciu najlepszych maturzystów z terenu gminy, którzy rozpoczęli studia na państwowej uczelni wyższej. W roku bieżącym stypendia otrzymuje siedem osób.

PO CO?
Głównymi celami programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodych Polaków oraz tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Nie wystarczy bowiem wykształcić młodych ludzi, ale należy jeszcze stworzyć społeczeństwo w którym o zatrudnieniu i zarobkach będą decydować kwalifikacje, a nie znajomości i układy.

KTO?
Autorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, administratorem Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, a my organizacją lokalną wcielającą program na terenie Gminy Piwniczna. 

ZA ILE?
Za nic. Program jest obsługiwany społecznie. Ponieważ w chwili przystępowania do programu stypendiów pomostowych nie istniało jeszcze nasze stowarzyszenie bierzemy w nim udział jako grupa nieformalna. Wymaganej rekomendacji udzieliło nam Stowarzyszenie na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych "Nasz Dom".

SKĄD MAMY KASĘ?
W bieżącym roku akademickim Piwniczański Fundusz Stypendiów Pomostowych wynosi 35.000 zł. Kwotę tę skumulowano przyjmując liczbę 7 stypendystów pobierających stypendia przez 10 miesięcy w wysokości 500 zł miesięcznie. Na kwotę tą składają się:
1) 26.250 zł środki przeznaczone przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Narodowy Bank Polski.
2) 5.600 zł środki powierzone przez Fundacje Wspomagania Wsi;
3) 3.150 zł lokalny wkład własny - TYLE MUSIMY ZDOBYĆ SAMI.

Do tej pory udało nam się zdobyć 1.800 zł. Są to środki przekazane nam przez:   
Zakład Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej "Piwniczanka"
Delikatesy Centrum Piwniczna
Parafię pw. NNMP w Piwnicznej-Zdroju

 Serdecznie dziękujemy darczyńca, którzy wsparli Piwniczański Fundusz Stypendiów Pomostowych.  

12.02.2012 roku zorganizowane zostało spotkanie ze stypendystami w Pijalni Artystycznej w Piwnicznej Zdrój podczas którego dopełnione zostały wszystkie formalności oraz odbyło się przekazanie dyplomów od Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.






czwartek, 16 lutego 2012

Gadka nie szmatka


„Skarby w Kicarzy” to wspaniała książka Pani Marii Lebdowiczowej zawierająca zbiór piwniczańskich gadek (legend, opowieści, podań). Opowieści zostały zebrane w latach 60. przez Pana Eugeniusza Lebdowicza wśród uczniów piwniczańskiej szkoły oraz w latach 70. przez Panią Marie Lebdowiczową wśród uczniów Głębokiego i Młodowa. Jak wspomina w książce autorka: zapisali je jak usłyszeli – pewnie z wrodzonej uczniom niechęci do pisania – najkrócej, z pominięciem szczegółów, ogniw akcji. Zanim więc mogły zostać wydane wymagały wielu uzupełnień opartych na literaturze, rozmowach i wywiadach z ludźmi, wędrówkach po różnych miejscach. Bez wątpienia tytułowe „skarby” można różnie odczytywać. Są one nie tylko tematem kilku gadek, ale skarbem jest wszystko, co przechowała ludzka pamięć, co wytworzyła fantazja i wyobraźnia zapłodniona zasłyszaną opowieścią, czasem dziwnym miejscem, niewytłumaczonym zdarzeniem, potrzebą przeżycia czegoś niezwykłego, tajemniczego, a wyrastającego zawsze z bliskiego otoczenia, z dziejów tego miejsca.
W „Aneksie” znajduje się tekst „Kolędników” spisany w latach 60. Oryginalny tekst pokrywa się w znacznej mierze z „Kolędą Kokuszczańską”. W jakim stopniu? Sprawdźcie sami.

środa, 15 lutego 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 17

Rok 1967
   Uroczyście obchodziła szkoła w dniu 7 listopada Rocznice 50-lecia Wielkiej Październikowej Rewolucji. W odświętnie ozdobionej czerwonymi i biało-czerowonymi chorągiewkami sali zebrali się uczniowie i nauczyciele. Referat pod tytułem „Pięćdziesięciolecie Październikowej Socjalistycznej Rewolucji" wygłosiła kierownik szkoły. Potem były deklamacje i śpiewy w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły.
   Trzeba podkreślić, że już na kilka miesięcy przed uroczystością nauczyciele na lekcjach j. polskiego, historii i wychowania obywatelskiego i lekcjach wychowawczych opowiadali uczniom o wydarzeniach i faktach z Wielkiego Października 1917 r. Były to pogadanki w których nauczyciele opisywali wybrane wydarzenia bądź epizody z Rewolucji np: przyjazd Lenina do Piotrogrodu, udział robotników, żołnierzy i marynarzy w Rewolucji. Pogadanki te stanowiły przygotowanie młodzieży do właściwych obchodów Rocznicy Rewolucji.

 Źródło: http://klaser.strefa.pl/zp/temat_pl/swieta/rew_1917.html

piątek, 10 lutego 2012

PIWNICAŃSKIE JODŁO - EDWARD GRUCELA

Zachęcam do przeczytania wiersza Pana Edwarda Gruceli powstałego w ramach Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PIWNICAŃSKIE JODŁO

Kcymy teroz łopowiedzieć
jak downi bywało
co się z rana i w połednie
na wiecyrz jodało.

Rano buła kropilanka
w połednie piyrogi
a na wiecór cyrek z mlykiem
mój Ty Boze drogi.

I ziymioki z kwaśnym mlykiem
tyz cęsto bywały.
Pietruscanke i bryndzanke
baby gotowały.

Kapuśniorka z ziymniokami
skwarkami mascono.
Kwaśno buła, smakuwała
jesce popieprzono.

Kwaśno z grochem kapustecke
mama sykuwała.
Ze skworami spyrcanymi
lepi smakowała.

Na śparchycie cęsto piekli
placki ziymniocane
Zaś w niedziele placki z prozom
masłem smarówane.

A piyrogi łomnicańskie
„maćkami” nazwane,
som bryndzom z ziemniakami
we środku napychane.

Cyrek z mlyckiem i zimiocki
cęsto się jodało.
Jak bywały cięzkie casy
to barz smakowało.

Piwnicoki miyso jadły
ino w wielgie świento,
albo jak fto barz zachorzał
to kure zarznięto.

Roz na tydzień chlyb się piekło
dzieci świynto miały
bo na końcu łod mamusie
poskróbki dostały.

Na wesele kołoc wielgi
z bryndzom, zimiokami
i do tego kawe z mlykiem
pili gornusiami.

Masło, syrek i jojecka
baby śpyruwały.
Na jarmaku piwnicańskiym
gościom sprzedawały.

Zeby za to kupić w sklepie
w Piwnicny u Żyda,
sól, patycki i kamfina
do lampy sie przydo.

W lecie grzyby i jagody
dzieciska zbierały
zeby pumoz łojcu matce
grose zarobiały.

środa, 8 lutego 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 16

Rok szkolny 1967/68

Od nowego roku szkolnego odeszło ze szkoły dwoje nauczycieli, a są to: ob. Józef Gawrol do Woli Kroguleckiej i Maria Skoczeń do Piwnicznej. Przybyło do szkoły dwoje nauczycieli Ewa Nowak i Jadwiga Bochniaż. Ewa Nowak ukończyła w bieżącym roku kierunek nauczycielski i obecnie przystępuje po raz pierwszy do pracy.
W dniu 4 września br. Nasza szkoła powitała 13 pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przestąpili progi szkoły jako jej uczniowie.

1 sierpnia 1967
W dniu dzisiejszym odbyła się narada z nauczycielami. Niestety obsada szkoły nie jest jeszcze ostatecznie zatwierdzona co utrudnia rozdział przedmiotów oraz ustalenie podziału godzin. Na naradzie kierownik szkoły przekazał wytyczne dotyczące zadań i pracy w roku szkolnym 1967/68. Przedmiotem narady były ponadto zalecenia z narady kierowników szkół, która odbyła się dnia 31 sierpnia br. w Nowym Sączu.

Dnia 12 października 1967 r. szkoła uczciła Dzień Wojska Polskiego z udziałem uczniów, nauczycieli i przedstawicieli Komitetu Rodzicielskiego. Dzieci deklamowały wiersze, a chór uczniów śpiewał pieśni żołnierskie. Okolicznościową prelekcję wygłosiła kier. tut. szkoły ob. Pietraszak Urszula. Był obecny przedstawiciel WOP pp. Władysław Gliszek, który opowiedział uczniom o pracy i zadaniach Wojska Polskiego.




Fot. http://polonia.h2.pl/index.php?id=pb17

czwartek, 2 lutego 2012

Zauważeni



Sadeczain.info czyli jak zapewniają twórcy najszybszy serwis informacyjny na Sądecczyźnie, prezentuje codziennie kilkadziesiąt informacji z regionu. Docenił on prowadzony przez nas blog i postanowił o nas napisać: Kokuszka ma bloga. Przeczytacie tam ciekawe fragmenty historii.

środa, 1 lutego 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 15

Fot. Kokuszka 1961 rok


9 maja 1967
W Dniu Zwycięstwa zorganizowano spotkanie z Przedstawicielami Wojska Polskiego. Przybyli na nie oficerowie placówki WOP z Piwnicznej. Wygłosili oni prelekcję na temat walk Wojska Polskiego z najeźdźcą hitlerowskim oraz przedstawili współczesną Armię Polską wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt oraz obsługiwaną przez wysoko wykwalifikowaną kadrę.
Uczniowie szkoły deklamowali okolicznościowe wiersze oraz odśpiewali kilka okolicznościowych pieśni. Spotkanie zakończono odśpiewaniem hymnu państwowego.

Maj 1967
Uczniowie starszych klas Szkoły wzięli udział w zorganizowanych przez kierownictwo wycieczkach do zakładów pracy.
Celem pierwszej wycieczki było zwiedzenie Zakładów Spółdzielni Szewskiej w Piwnicznej. Uczniów szczególnie zainteresowały maszyny zainstalowane w Spółdzielni, zastępujące pracę szewców. Wyjaśnień udzielali przedstawiciele kierownictwa Spółdzielni.
Druga wycieczka odbyła się do Rozlewni Wód w Piwnicznej. Wycieczka była dla uczniów bardzo atrakcyjna. Uczniowie zainteresowało nabijanie butli i syfonów, które widzieli dotychczas na wózkach sprzedawców w Piwnicznej i w sklepach. Nie znali jednak sposobów ich napełniania. Zwiedzanie Rozlewni pozwoliło zajrzeć za kulisy i przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu.

24 czerwca 1967
W dniu dzisiejszym odbyło się zakończenie roku szkolnego 1966/67. Zakończenie miało charakter uroczysty. Wyróżniający się uczniowie zostali nagrodzeni upominkami książkowymi. Jednocześnie pożegnano 14 uczniów, którzy w dniu tym zakończyli naukę w Szkolę Podstawowej w Kokoszce.

Sierpień 1967
Budowa drogi posuwa się na przód. Do końca roku szkolnego drogę doprowadzono do zagrody ob. Seniowej, a do końca wakacji nowa droga sięgnęła budynku Świetlicy.