Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 19 stycznia 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 13

Rok szkolny 1965/66

Na początku roku szkolnego wynikły dwie trudności z powodu braku, jedną sali lekcyjnej. GRN w Piwnicznej do której należy opieka nad szkołą opieszale załatwiali tę sprawę. Dopiero na interwencję Inspektoratu Oświaty w Nowym Sączu wynajęli salę lekcyjną. Rok szkolny rozpoczął się 1.09. Pracę w związku z wprowadzeniem 8-mej klasy są mocno zaawansowane. W I klasie rozpoczęło naukę 21 uczniów. Żadnych zmian osobowych w personelu szkoły nie było, w dalszym ciągu jest 5-ciu nauczycieli. Dzieci były badane powtórnie przez lekarza szkolnego – dużo dzieci jest chorych na serce. Są one pod szczególną opieką nauczycieli. W klasie VII wprowadzono nowy przedmiot „wychowanie obywatelskie” z jedną godziną tygodniowo.

Tysiąclecie Państwa Polskiego. W 1958 Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej specjalną uchwałą zainaugurował uroczyste obchody Tysiąclecia dziejów państwowości. W ramach obchodów Tyśąclecia Państwowy Ośrodek Krajoznawczo-Turystyczny w Nowym Sączu zorganizował konkurs pod tytułem „Przez X wieków”. Założeniem jego było zapoznanie młodzieży z zabytkami historii i kultury polskiej na terenie powiatu nowosądeckiego. Młodzież Szkoły Podstawowej w Kokoszce brała udział w Konkursie uczestnicząc w następujących wycieczkach:
- wycieczka do Gródka nad Dunajcem,
- wycieczka do Muszyny
- wycieczka do Piwnicznej.
Tematyka obchodów Tysiąclecia przewija się w codziennej pracy w szkole, zwłaszcza w nauce przedmiotów humanistycznych, a to: języka polskiego, geografii oraz w uroczystościach i akademiach organizowanych przez szkołę.

Rok szkolny 1966/67


Rok szkolny 1966/67 zapoczątkował się dnia 1 września. Jest to rok przełomowy dla szkolnictwa w ogóle a dla szkoły w Kokoszce szczególnie w uwagi na to, że jest to pierwszy rok w którym zgodnie z reformą szkolną wprowadzone zostało nauczanie w VIII klasie. Do realizacji zamierzeń w tym zakresie szkoła została dobrze przygotowana. Grono nauczycielskie rozpoczęło pracę w pełnym składzie. Skład personalny grona nauczycielskiego na progu nowego 1966/67 roku przedstawiał się następująco:
1.    Urszula Petryszak, kierownik szkoły
2.    Józefa Majewska
3.    Józefa Garwol
4.    Helena Kulig
oraz dwie nauczycielki, które rozpoczęły pracę w szkole w Kokoszce od 1.09:
5.    Elżbieta Hyżna
6.    Maria Skoczeń.
Należy podkreślić, że wszyscy nauczyciele legitymują się wykształceniem pedagogicznym, a czworo posiada ponadto ukończone Studium Nauczycielskie. Jedna z nauczycielek ob. Helena Kulig uczęszcza na II rok Studium Nauczycielskiego – kierunek matematyka z fizyką. Ob. Józefa Garwol zamierza podnosić kwalifikacje na Studium Nauczycielskim poczynając od 1967 r. na kierunku: nauczanie w klasach początkowych oraz zajęciach plastyczno-technicznych.
Z uwagi na zwiększenie ilości klas szkoła odczuwała duże trudności w znalezieniu potrzebnych sal lekcyjnych, które odpowiadały by wymogom. Dzięki wskazaniom Prezydium GRN w Piwnicznej wynajęto cały budynek należący do ob. Michała Izworskiego, gdzie znalazły pomieszczenie 3 klasy.
Zmiany w organizacji szkoły spowodowały wzrost ilości uczniów i tak w 1965/66 do  szkoły uczęszczało 130 uczniów, zaś w 1966/67 rozpoczęło naukę 150 uczniów. 
W roku bieżącym szkoła brała udział w konkursie zorganizowanym przez Redakcje Czasopisma Poznaj swój kraj”. Konkurs trwał cały rok (od maja 1965 do maja 1966r.). Miał on na celu upowszechniania akcji ochrony przyrody wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Do konkursu została zgłoszona kl. VII. Z działalności w ramach konkursu klasa VII przesyłała miesięczne sprawozdania. Z wielkim zadowoleniem i radością szkoła przyjęła wiadomość, że jury konkursu przyznało szkole I nagrodę. W nagrodę szkoła otrzymała aparat fotograficzny marki „Smiena”.
W 1966 r. Inspektorat Szkoły w Nowym Sączu przydzielił w ramach pomocy naukowych dla szkoły telewizor marki „Zefir”. Z  audycji telewizyjnych korzystają dzieci wszystkich klas, a wieczorami także i starsi.
Jesienią br. Przystąpiono do budowy drogi łączącej Kokuszke z Piwniczną na odcinku od
zabudowy Jana Długosza do zabudowania Jana Maślanki. Zima przerwała dalsze prace. 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz