Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 3 lipca 2012

Gdzie są Twoje pieniądze?

Co roku gmina przeznacza jakieś pieniądze na wieś - sołectwo? Gdzie one są? Jak są wydawane? Kto i kiedy o tym decyduje? Na co można a na co nie można wydać tych pieniędzy?

Rozpoczynamy cykl pt: "Gdzie są Twoje pieniądze?" Prześledzimy w nim na co w poprzednich latach i na co w tym roku wydawane są pieniądze publiczne.

Aktualnie pieniądze przeznaczone na naszą wieś to FUNDUSZ SOŁECKI. Fundusz sołecki – to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służacych poprawie życia mieszkańców. Podstawą prawną jego funkcjonowania jest Ustawa o funduszu sołeckim z 20 lutego 2009 roku, która weszła w życie 1 kwietnia 2009 roku. (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 420 z późn. zm.).

O tym na co zostaną przeznaczone środki w konkretnym sołectwie decydują mieszkańcy głosując w trakcie zebrania wiejskiego. Projekt wniosku dotyczący funduszu sołeckiego może złożyć sołtys, rada sołecka lub 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Uchwała zebrania wiejskiego dotycząca wniosku musi zostać dostarczona wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym poniesione zostaną wydatki. Aby przedsięwzięcie mogło być zrealizowane w ramach funduszu sołeckiego, musi spełniać trzy warunki:
- służyć poprawie życia mieszkańców 
- należeć do zadań własnych gminy 
- być zgodne ze strategią rozwoju gminy

 W budżecie gminy można wydzielić pieniądze, o których przeznaczeniu zdecydują mieszkańcy wsi, a ich decyzja będzie ostateczna. Te środki tworzą fundusz sołecki. W Ustawie z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim czytamy: Ów prosty mechanizm, dostępny dla wszystkich sołectw i wszystkim tworzący te same możliwości, staje się miernikiem dojrzałości gminy, która środki udostępnia oraz probierzem umiejętności sołectwa, które środki te stara się optymalnie wykorzystać i pomnożyć. Po kilku latach widać wyraźne różnice pomiędzy sołectwami, które w taki sposób wsparte rozwijają się, a tymi, które tkwią w zastoju, marnując czas w oczekiwaniu na zaspokojenie wszystkich swych potrzeb przez gminę. Różnice są widoczne gołym okiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz