Łączna liczba wyświetleń

środa, 26 października 2011

KRONIKA SZKOLNA cz. 3

Wkraczamy w okres Polski Ludowej i od razu pojawia się w tekście "fantastyczny" skrót ob. - obywatel. Tak więc obywatelki i obywatele zachęcamy do czytania i komentowania...

Rok 1945/1946
Nauka rozpoczęła się normalnie. Nastąpiło zwiększenie ilości klas z 4 na 6 i w związku z tym przydzielona została druga izba. Kierownikiem szkoły została mianowana ob. Urszula Petryszak, zaś nauczycielką ob. Ryszard Kler.
Druga izba lekcyjna mieściła się u Michała Stańczaka, natomiast mieszkanie dla nauczycielki wynajęła ob. Katarzyna Jamrozowicz. Jednak ob. Kler przeniósł się wkrótce do Piwnicznej, gdzie zamieszkał na stałe i do szkoły dochodził, co dla szkoły było niepożądane z uwagi na rozlecenie mostu na Popradzie w okresie przybierania wód i związane z przeprawianiem się ludności przez Poprad.
Rok 1946/1947
Gromada zakupiła na drugą izbę lekcyjną budynek pożydowski za cenę 14.000 zł. Po poczynieniu niezbędnych napraw druga izba lekcyjna została umeblowana z dniem 1 września 1946 roku.
Inicjatorem i realizatorem kupna był sołtys gromady ob. Wojciech Długosz.
Od dnia 1 września 1946 r. uczy w miejsce Ryszarda Klera nauczycielka Łucja Michalska, jednakże w styczniu 1947 r. zostaje ona przeniesiona do Wielogłów zaś na jej miejsce przychodzi ob. Wanda Olejek. Na wiosnę 47 r. pojawiają się w tutejszych okolicach bandy które niepokoiły i rabowały miejscową ludność. Akcja wojska przeprowadzona przez specjalne oddziały wojskowe doprowadziły do zniszczenia części band, jednak niepokoje trwają do końca wakacji.
Rok 1947/1948
W listopadzie tego roku przystąpiono do budowy budynku mieszkalnego dla nauczycielki, ażeby zyskać przez to zwolnienie 1 izby w „starym” budynku szkolnym zajmowanym dotychczas na mieszkanie przez kierowniczkę szkoły, a przez to i pomieszczenie dla obu klas pod jednym dachem.
Przez wzniesienie budynku mieszkalnego, mieszczącego 2 mieszkania dwuizbowe rozwiązałoby kwestię mieszkań dla nauczycielki na szereg lat. Do lutego 1948 r. wyciągnięto budynek pod dach, pokryto dachówką i pracę zakończono 20 II tego roku. Budowę przeprowadzono w ten sposób, że robociznę fachową opłacono, zaś niefachową dawała gromada.
Prace były prowadzone przez całą zimę, która była wyjątkowo łagodna. W dzień św. Mikołaja było tak ciepło, że dzieci przyszły do szkoły bez obuwia.
Dalsze prace zostały wstrzymane wskutek braku funduszów na ten cel.
W czerwcu 1948 r. zawiązał się Komitet Budowy szkoły, który przejął wszystkie sprawy związane z budową od sołtysa Długosza, który dotychczas je prowadził i po uzyskaniu dalszych pieniędzy z Zarządu Gminnego przystąpił do dalszej budowy.
W tym roku Ekipa Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadziła szczepienie, którym poddała się i młodzież  tutejszej szkoły.
W skład Komitetu Rodzicielskiego wchodzili:
1) Wojciech Marszałek
2) Wojciech Ortyl
3) Jan Majocha
4) Stanisław Rogólski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz