Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 15 grudnia 2011

KRONIKA SZKOLNA cz. 10

1961 (rok szkolny 1960/61)

   Nastąpiła pierwsza stabilizacja grona nauczycielskiego:
Mieczysław Łomnicki
Józef Obrzud,
Urszula Petryszak – kierowniczka szkoły
Józefa Góra od 28.X.1960.
   W czasie wakacji przeprowadzona została generalna laicyzacja szkół, w wyniku której księża nie mogą udzielać nauki Religi w szkole. Nauka Religi odbywa się w kaplicy zbudowanej w górnej części Kokuszki przez ks. Ludwika Siwadłę.
   Od 26.XI. na miejsce Józefy Góra, która zwolniła się z pracy na własną prośbę, przyszła Józefa Majerska.
   22.IX. została uruchomiona linia telefoniczna, stworzona przez Wojsko w ramach czynu społecznego. Pomoc ludności wsi ograniczyła się do wykopania dołów zaś sama budowa linii trwała 2 miesiące.
   Na 8 uczniów klasy VII, 4-ech kontynuowało naukę w szkołach ogólno-kształcących w Nowym Sączu.
   W okresie Bożego Narodzenia nastąpił gwałtowny spadek temperatury. W dni świąteczne termometr wskazywał -28C. Po dwóch dniach takich mrozów nastąpiło ocieplenie.

1962 (rok szkolny 1961/62)

   Z dniem 1 stycznia nastąpiła dalsza reorganizacja podziału administracyjnego powiatu. Do gromadzkiej Rady Narodowej została włączona GRN w Łomnicy obejmująca dotychczas wsie Łomnicę, Wierchomlę Wielką i Małą.
   25.I. – godziny poranne pada bez przerwy śnieg. Wysokość śniegu zmierzona po 24 godzinach wynosi 34 cm. Temperatura -7C. Po dwóch dniach opady stopniowo zanikły i nastąpił okres typowej zimowej pogody z lekkim kilkustopniowym mrozem.
  Początek marca – opady śniegu, zadyma trwająca kilka dni. Spadek temperatury do około -14C. w dniu wpisu niniejszej uwagi 23.III.62 – drobny śnieg pada nadal, temperatura o godz. 9.00 – 4C. Podobna sytuacja w całym kraju. Zakłócenia w komunikacji kolejowej i samochodowej.
   W okresie Świąt Wielkanocnych (22 i 23 kwietnia) nastąpiło znaczne ocieplenie. Temperatura dochodzi do 30C. następnie pogoda pogarsza się. Jest pochmurno i pada deszcz. Między 4 a 11 czerwca leżą po górach śniegi. Prace wiosenne w polu opóźniają się. Znaczna ilość gospodarzy sadzi ziemniaki dopiero w III dekadzie czerwca. Padające deszcz powoduje duży przybór wody na potokach, które zmywają mostki na Śmigowskich.
   23. czerwca następuje koniec roku szkolnego. Skład grona nauczycielskiego przedstawia się następująco:
Kierownik szkoły – Urszula Petryszak
Nauczyciele – Mieczysław Łomnicki, Józefa Majerska, Józef Obrzud.
  Rok szkolny 1961/62 rozpoczeł0o 117 uczniów. W ciągu roku szkolnego wyjechał 1. Stan na koniec roku szkolnego 116 uczniów. Z tej liczby 107 przeszło do następnej klasy, 6 zostało na drugi rok zaś 3 nie klasyfikowano.
  W połowie czerwca odbyła się w Nowym Sączu impreza pod nazwą „Konkurs czytelniczy”. Z tutejszej szkoły wzieło udział 2 uczniów – Antoni Dutczak kl. VII i Janina Ortyl kl. VII. Na 126 szkół, które których przedstawiciele uczestniczyli w konkursie A. Dudczak zajął jedno z dwunastu pierwszych miejsc, otrzymał jako nagrodę ręczny zegarek. Było to dla szkoły duże osiągnięcie.
   Grono nauczycielskie postanowiło podnieść swoje wykształcenie zawodowe i zapisało się na 6-cio miesięczny kurs przygotowawczy. Zajęcia odbywały się w każdą sobotę w Nowym Sączu. Ob. Obrzud Józef i Łomnicki Mieczysław uczęszczali na kurs przygotowawczy z muzyki. Ob. Petryszak Urszula na kurs przygotowawczy z biologii z ekonomią. Kurs zakończył się w czerwcu 1962 r. Praca w szkole w tym okresie była ciężka bo trzeba było uczyć dzieci i równocześnie przygotowywać się do zajęć na WSN w Nowym Sączu.

2 komentarze:

  1. Witam,
    to co robicie jest świetne, kronika i nie tylko rewelacja.
    Co do tekstu GWIOZDY to bym co nieco dołożył, może wspólnymi siłami uda się nam spisać całość, albo chociaż najbogatszą wersję.
    Pozdrawiam Krzysiek Kotarba

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo chętnie skorzystamy z każdej pomocy i możliwości zdobycia nowych materiałów
    P.S. Świętujemy drugi komentarz na blogu ;), cieszymy się, że ktoś się odezwał

    OdpowiedzUsuń