Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 10 stycznia 2012

LOGO OPIS IDEOWY



Wieś Kokuszka będąca siedzibą Stowarzyszenia i użyta w jego nazwie założona została 1 sierpnia 1570 r. „na surowym korzeniu” w dolinie potoku Kokoska (dzisiaj Jaworzynka) na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta. Zasadźcą Kokuszki został piwniczanin Jerzy Liptak jej późniejszy sołtys.
Nazwa miejscowości wywodzi się od płynącego przez nią potoku, wówczas zwanego Kokoska, o czym wspomina się w akcie lokacyjnym „którą od tejże rzeki Kokoszą nazwaną być chcemy”. Opowieści ludowe wiążą nazwę wsi z kurą. Założona wieś była własnością miasta Piwnicznej. Od 1770 r. w państwie Habsburgów, po 1781 r. austriacka własność państwowa (K.K. Cameral Amt). W IX wieku wieś dysponowała własnym herbem z kogutkiem używanym na pieczęciach urzędowych. Stylizowany i uproszczony kogutek, zarysowany swobodnym pociągnięciem piórka został użyty w logotypie stowarzyszenia.
Kogut - w symbolice jest wieloznacznie interpretowany. Symbolizuje nadejście światła, zwiastuje początek dnia. Już od czasów antycznych oznaczał czujność i przezwyciężenie ciemności. Kogut występuje jako symbol Słońca. Symbolizuje również siły witalne, symbolizuje urodzaj. Piękne jego pióra niegdyś wykorzystywano do ozdób czarowników, gdzie koguta uważano za symbol zdrowia i pomyślności. Kogut piejący o poranku zwiastuje nadchodzący dzień, więc w religiach ludzkość przypisała mu symbol zmartwychwstania, natomiast w judaizmie kogut stał się symbolem weselnym, gdyż kojarzono go z płodnością. Jeszcze Grecy zapisali go do symboli nadchodzącej wiosny. W dawnych wierzeniach przypisywano kogutowi rolę ostrzegania przed złem, skąd dlatego wywodzą się figurki tych ptaków na wiatrowskazach umieszczanych na chrześcijańskich kościołach.Ogólnie chrześcijaństwo nadaje kogutowi pozytywne cechy – odrodzenia i zwycięstwa nad duchową ignorancją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz