Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 5 stycznia 2012

KRONIKA SZKOLNA cz. 11

Rok 1962

Nowy rok szkolny rozpoczął się 03.09.1962 r. kierowniczką szkoły jest ob. Urszula Petryszak, nauczycielami ob. Józefa Majewska, Mieczysław Łomnicki, Józef Obrzud. W szkole jest dalej 7 klas i uczy się 127 uczniów. Dość pomyślnie układa się współpraca szkoły z rodzicami. Rodzice posyłają dzieci do szkół średnich w Nowym Sączu.
W roku szkolnym 1961/62 kl. VII ukończyło 8-miu uczniów, a trzech zostało przyjętych do szkół średnich. Można było jeszcze większą ilość dzieci posłać do szkół średnich ale były to dzieci mieszkające daleko w górach i w zimie nie mogliby dojechać do szkoły. Rodzice nie byli w stanie opłacić kosztów internatu wynoszących 380 zł/m-c.
Od pierwszych dni września grono uczęszcza na studia w W.S.N i Z.S.N. Ob. Majewska uczęszcza na Wieczorowe Studium Nauczycielskie w Nowym Sączu na kierunek wychowanie plastyczne. Ob. Łomnicki na Zaoczne Studium Nauczycielskie kierunek wychowanie muzyczne w Krzeszowicach. Ob. Obrzód Józef zrezygnował z kierunku wychowanie muzyczne, a poszedł na geografie z wych. plastycznym w Krakowie. Ob. Petryszak uczęszcza na Wieczorowe Studium Nauczycielskie w Nowym Sączu kierunek biologia z chemią. Wykłady odbywają się w sobotę od godziny 14.30-19.30, a w niedzielę od 8.00 do 15.30.

Rok 1963
Grono nauczycielskie kontynuuje naukę na Studium Nauczycielskim. W styczniu i lutym na skutek silnych mrozów dochodzących do 26C nauka w szkole została przerwana. Nauczyciele korzystają z tej przerwy i przygotowują się do zimowej sesji egzaminacyjnej, którą wszyscy zdają pomyślnie. Po wielkich trudach wynikających z odrabiania zaległości w nauczaniu powstałych w zimie z powodu przerw w nauce nauczyciele i uczniowie dotarli do końca roku szkolnego. Na konferencji klasyfikacyjnej, która odbyła się w czerwcu pozostawiono 9-ęciu uczniów. 6-ciu dlatego, że nie wykazywali się żadnymi posunięciami w nauce, a trzech niesklasyfikowano z powodu choroby.
Do kierownika szkoły 27.VI. przyjechała komisja z Państwowej Rady Narodowej dla ustalenia parceli pod budowę nowej szkoły tysiąclecia w Kokoszce. W skład komisji składającej się z 8-miu osób wchodzi między innymi Inspektor Szkolny, architekt powiatowy i przedstawiciel sanepidu. Zdecydowano, że nowa szkoła zostanie zbudowana na parcelach ob. Ortyla Karola i Izworskiego Tomasiaka. W czasie wakacji i we wrześniu przyjechało kilka Komisji w sprawie wyboru parceli, wykonania pomiarów i wykonanie profilów glebowych.
W tym roku dwóch uczniów, którzy zdali maturę w szkole średniej, po zdaniu egzaminów wstępnych zostali przyjęci na studia  wyższe. Józef Długosz dostał się na Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Edward Gniewek dostał się na Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Do wioski przyjeżdża w dniu 23.X delegacja partyzantów, którzy walczyli w tych stronach w czasie ostatniej wojny. Wspólnie z nauczycielami wsi wspominali swoje przeżycia z okupacji hitlerowskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz